פחד מים והתגברות - עפ"י שיטת עולם המים

באקדמיית עולם המים תוכלו ללמוד איך לעבוד עם ילדים שיש להם פחד מים. העקרון העליון של עבודה עם ילדים עם פחד מים הוא היכרות עם הילד כבר מחוץ למים ולתת לו בטחון שיסמוך עלינו כמדריכים.

דבר נוסף הוא הרבה מאוד משחקים כך שהילד יוכל להתרגל לסביבה המימית דרך משחקים כיף והנאה. מתחילים קודם כל ממקום בטוח המדרגות לבריכה שם הילד יוכל להרגיש את הקרקע ולהנות מהמים ללא כל חשש. על המדרגות ניתן לשחק עם בובות צפות וכדורים שיתנו לו את החוויה הכיפית של המים.

לאחר מכן ניתן להמשיך עם השפרצות למשל השפרצות עם הידיים לשטוף פנים או לשבת על דופן הקיר ולהשפריץ עם הרגליים.

"טיול" בבריכה להכרות איתה הוא שלב חשוב יש לזכור ילד עם פחד מים חייב להרגיש בטוח ולכן הפעמים הראשונות אנחנו יוצאים "לטיול " כאשר אנו מחזיקים אותו ומראים לו את חלקי הברכה, היכרות עם הסביבה היא חלק חשוב בהסתגלות ובהורדת הלחץ והחששות אצל הילד. ניתן לשלב בחלק זה גם הליכת עכביש לאורך דופן הבריכה כך הילד מכיר את תחומי הבריכה והוא יכול להיות יותר חופשי.

השלב הבא כאשר הילד מוכן ניתן לשים אותו על בננה עם סנפירים ולהמשיך לטייל בבריכה כאשר כל פעם אנו משחררים מעט את האחיזה בו עד למצב שאנו מחזיקים רק את החץ מעל למים.

כאשר אנו מרגישים שהילד מוכן אנו נשחרר את האחיזה עד למצב שהוא שוהה לבד על הנודל עם סנפירים וחץ ויכול לבעוט לבד עם הרגליים להתקדמות, יש לזכור כל הזמן לתת חיזוקים חיוביים ולעשות זאת דרך משחק למשל לשחות לעבר כדור צף.

 

שלב הנוסף וחשוב הוא היכולת של הילד לעשות חץ ישר בקו המים גם כאן בכדי להצליח להגיע אל הילד צריך להיות יצירתיים ולמצוא משחקים המתאימים למשל המדריך מחזיק טבעת והילד צריך לשחות אליו ולהכניס את החץ לתוך הטבעת.

 

לאורך כל התהליך יש לזכור כי הדבר החשוב הוא אמון הילד במדריך לא להצליל בכח לא להתרחק בכוונה ולהסביר בכל שלב מה אתם הולכים לעשות, ברגע שהילד יודע מה הולך להיות התרגיל סף הלחץ והסטרס יורדים והוא יכול ביתר קלות לסמוך ולבטוח במדריך .

וכמובן כלל הברזל , לא לעזוב אותו עם הבטחתם לו שאתם מחזיקים אז להחזיק ולא לשחרר בכוונה מדריך צריך להיות מרוכז כל כולו בילד  שיאמין למדריך ויאהב את סביבת המים.

פחד מים והתגברות - קורס לימוד

הכותבת תמר בן דוד מדריכת שחייה לילדים ומבוגרים, הידרוטרפיסטית, ,מאמנת מאסטרס ומרצה באקדמיית עולם המים.